.

  2008 NTC Show Results

Christmas Show November 29th

BEST IN SHOW, BEST DOG & BEST PUPPY: TOM TOM AT JAEVA

RBIS & RBD: JAEVA KISS ME HARDY

BOS & BEST BITCH: BELLEVILLE SILK PETTICOAT

BOS PUPPY IN SHOW: GOLDEN BREEZE .

2008 NTC Show Results

Championship Show September 28th
.

BEST IN SHOW & BITCH CC: CH VICHEA PICK AND MIX

BEST PUPPY BITCH BRYMARDEN CORNFLAKE

DOG CC & RBIS: BEST PUPPY:  TOM TOM AT JAEVA 

.DOG RCC: FIN CH HEILURIHÄNNÄN FROM ME TO YOU (IMP)

 
   
 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GB
SPRING OPEN SHOW
ON SATURDAY 12TH APRIL 2008

JUDGE: MR DAVID WINSLEY (Davmar)

BEST IN SHOW & BEST BITCH: VICHEA PICK AND MIX

BEST DOG , RBIS & BEST OPP SEX: MOORTOP HOT ROLL

RBD : ROXWAY DIRECT LINE

RBB: BRICKIN DANCE AWAY

BEST PUPPY: BRICKIN SMART DISGUISE

BEST IN SHOW & BEST BITCH: VICHEA PICK AND MIX

BEST DOG , RBIS & BOS: MOORTOP HOT ROLL

BEST PUPPY AND RESERVE BEST PUPPY:
BRICKIN SMART DISGUISE AND BRICKIN STOLEN MOMENT

SHOW RESULTS

CLASS 1. MINOR PUPPY, DOG (4 entries, 1 absent)
1st Mrs J Stevenson: BRICKIN SMART DISGUISE (26.07.07) Br Exh BP
            Brickin Smart Outlook x Brickin Naughty Nature
2nd Mrs J Devereux: VICHEA MADE TO MEASURE (16.09.07) Br Exh
            Jaeva Holy Moses x Vichea Rags To Riches
3rd Mrs B Fraser: BRYMARDEN CANDIDATE (14.09.07) Br Claydon-Atkinson
            Brymarden Carbon Copy x Brymarden Can Can
 
CLASS 2. PUPPY, DOG (4 entries, 0 absent)
1st Miss S J Davies & Mr N J Lovick: BAGATELLE CHAPTER AND VERSE (28.05.07)
            Br Exhs; Penorth Storyline at Roxway x Titanium Custard Pie with Bagatelle
2nd Miss A P Brittain: LEXINOR STARLITE EXPRESS (28.05.07) b Exh
            Ch Krisma Crossfire x Greditch Lady Returns
3rd Mrs M E Atkinson: MOORTOP SPOILT FOR CHOICE (11.05.07) Br Exh
            SA Ch Macsnest Nik The Kaluha at Collaton (imp)  Ch Hobsons Choice at Moortop
 
CLASS 3. JUNIOR, DOG (4 entries, 0 absent)
1st Mr J C Mitchell: ROXWAY DIRECT LINE (02.03.07) Br Mrs P A Broom RBD
            Penorth Storyline at Roxway x Roxway Quickstep
2nd Mrs L & Mr M.J Philip: HEY SMART LOOKIN AT NORDALSET (08.12.06)
            Br Hurrion, Ch Belleville Smart Alec x Tyark Treacle
3rd Mrs M D Moore: BELLEVILLE ANOTHER WIZARD AT BANNINGS (09.12.06)
            Br Thompson-Morgan; Allright Aladin (imp) x Ch Belleville Another Smarti
            
CLASS 4. NOVICE, DOG (4 entry, 0 absent)
1st Mrs M D Moore: BELLEVILLE ANOTHER WIZARD AT BANNINGS
2nd Mr J Rudkin: NATHANS LOOKS LIKE TROUBLE (17.05.06) Br Exh
            Allright Aladin (imp) x Nathans Village Gossip
3rd Mr R A & Mrs D S Giddings: GIDNOR BLAST AWAY (12.03.07) Br Exh
            Thachill Boltaway at Brickin x Brickin Free To Run to Gidnor
                        
CLASS 5. POST GRADUATE, DOG (7 entries, 2 absent)
1st Mr T M & Mrs L A Cooper: JAEVA TRIL-BEE AMONG SETTRENDA (27.03.06)
            Br Mr M P Phillips; Ch & Swe/Dan Ch Jiffy The Sky’s The Limit (imp) x Jaeva Busy Bee
2nd Mrs D Rusby: HARRY’S A HERO (28.06.05) Br Mrs A Walton
            Ch/SA Ch Jaeva Dutch Courage x Blueberry Tart
3rd Miss J Lloyd: ORISON BOOTLACE (31.03.06) Br Exh & the late Mr Harris
            Titanium Black Prince x Cherry Popper at Brockman
                        
CLASS 6. LIMIT, DOG (6 entries, 3 absent)
1st Mrs M E Atkinson: MOORTOP HOT ROLL (23.02.06) Br Exh BEST DOG
            Ch Jaeva Hotshot x Ch Hobsons Choice at Moortop
2nd Mr RA & Mrs D S Giddings: GIDNOR SMART DESIGN (04.03.04) Br Exhs
            Ch Brickin Get Smart x Ballinasloe Cocoa Girl at Gidnor
3rd Mrs C A Smith: RICHELL COGNAC DIAMOND (19.03.03)
            Br Mrs R Mitchell; Richell Rough Diamond x Red Red Wine at Richell
                        
CLASS 7. OPEN, DOG (4 entries, 3 absent)
1st Mrs R Mitchell: RICHELL CONTRABAND JW (23.10.04) Br Exh
            Ch Ruffnor Secret Tipple x Ch Richell Fire Opal
 
CLASS 8. VETERAN, DOG (2 entries 1 absent)
1st Mrs A P Wilson: SHELTRICE DASH OF MAGIC (11.04.01) Br Exh
            Brickin Classic Gold x Now Is The Hour at Sheltrice
 
CLASS 9. SPECIAL BEGINNERS DOG (5 entries 1 absent)
1st Mr RA & Mrs D S Giddings: GIDNOR SMART DESIGN
2nd Mrs C A Smith: RICHELL COGNAC DIAMOND
3rd Miss J Lloyd: ORISON BOOTLACE     
 
CLASS 10. MINOR PUPPY, BITCH (6 entries, 3 absent))
1st Mrs M Bettesworth: KAPITADA DAISYCHAIN (19.07.07) Br Exh
            Ch Belleville Smart Alec x Kapitada Sweet Serenade
2nd Mrs J Stevenson: BRICKIN FUNSEEKER (29.09.07) Br Exh
            Allright Aladin (imp) x Brickin Bossy Britches
3rd Mrs J Phillips: BLAKENS CHILLI POT (01.10.07) Br Exh
            Jaeva Holy Moses x Little Miss Pepper Pot
 
CLASS 11. PUPPY, BITCH (6 entries, 3 absent)
1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN STOLEN MOMENT (30.07.07) Br Exh RBP
            Thachill Boltaway at Brickin x Top Shop
2nd Mrs M E Atkinson: MOORTOP MARY’S CHOICE (11.05.07) Br Exh
            SA Ch Macsnest Nik the Kaluha at Collaton x Ch Hobsons Choice at Moortop
3rd Mrs R Gee: WATERCROFT SMART EDITION (27.06.07) Br Exh
            Ch Belleville Smart Alec x Gold Whistle
 
CLASS 12. JUNIOR, BITCH (9 entries, 2 absent)
1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN DANCE AWAY (17.03.07) Br Exh RBB
            Thachill Boltaway at Brickin x Brickin Free To Roam
2nd Mrs C A Smith: HATCHWOODS SMOKESCREEN (13.01.07)
            Br Mrs C Howard; Am Ch Cause A Comotion (imp) x Hatchwoods Flame
3rd Mr T M & Mr L A Cooper: TEGWANI SCARLET RIBBONS AT JAEVA (17.03.06)
            Br Exh; Shanandi Pot Noodle with Jaeva x Angel Flowers for Tegwani
 
CLASS 13. NOVICE, BITCH (7 entries, 4 absent)
1st Mr R Gee: WATERCROFT HOT GOSSIP (03.04.07) Br Exh
            Ch Brickin Held To Ransom x Watercroft Mix And Match
2nd Ms N List: KENNELBOURNE YOU TOO (12.10.06) Br Mrs B P Rice-Stringer
            Ch Jaeva Gold Auric x Kennelbourne Boogie Woogie
3rd Mrs S McGrath-Cole: BRICKIN HAPPY MAGIC (17.05.06)
            Br Mrs J Stevenson; Allright Aladin (imp) x Brickin Happy Note
 
CLASS 14. POST GRADUATE, BITCH (8 entries, 3 absent)
1st Mrs M Bettesworth: KAPITADA FIREFLY (26.03.06) Br Exh
                Brickin Henry Hiccup x Kapitada Absolute Illusion
2nd Mrs S J Inman: SOUTHPOINT FREE SPIRIT (14.08.06) Br Exh
            Ch Ruffnor Secret Tipple x Smarti Bean
3rd Mrs C Hitchen: BRYMARDEN CARMEN FOR KREATIN (07.02.06)
.............Br B & M Claydon; Ch Belleville Magic Flute x Brymarden Caramel
 
CLASS 15. LIMIT, BITCH (13 entries, 3 absent) BEST BITCH AND BEST IN SHOW
1st Ms J Phillips: VICHEA PICK AND MIX (22.08.06) Br Mrs J Devereux
            Ch Jaeva For Petes Sake x Vichea Piquet Player
2nd Mrs D Britten: KRISMA NIPNTUCK (17.08.06) Br Exh
            Ch/AmCh Kinsridge Cruise Control x Krisma Fruitgum
3rd Miss M H E Matell: CRACKNOR CLEAR THE DECKS (05.06.06)
            Am Ch Yarrow Venerie Vindicator x Am Ch Cracknor Copydex
            
CLASS 16. OPEN, BITCH (4 entries, 1 absent)
1st Miss M H E Matell: CRACKNOR COOKING UP A STORM (15.12.04) Br Exh
            Ch Cracknor Cloak ‘N’ Dagger x Cracknor Cooking The Books
2nd Mrs R Mitchell: RICHELL DRAMA QUEEN (26.05.05) Br Exh
            Gregarth Sun King x Ch Cracknor Cause A Stir at Richell
3rd Mrs M Bettesworth: KAPITADA PUMPKIN PIE (01.11.03) Br Exh
            Ch Brickin Get Smart x Richell Red Hot at Kapitada
 
CLASS 17. VETERAN, BITCH (5 entries 1 absent)
1st Mrs S McGrath-Cole: HOATHNOR MERRYTILDA (23.12.97) Br Exh
            Ch Kinsridge Red Pepper x Kinsridge Scruples
2nd Mrs M Ruffles: CH RUFFNOR DRUMBEAT (14.07.00) Br Exh
            Ch Ruffnor Drummer Boy x Margaritas Dark Lady
3rd Mr A Hess & Mr J Higgins: TOMOMAYO TIGER BRIGHT AT UMBRAGE
            (07.09.00) Br: D Taylor & C Goldsmith
            Swe Ch Allright Big Game x Cracknor Call The Tune for Tomomayo
 
CLASS 18. SPECIAL BEGINNERS, BITCH (7 entries, 3 absent)
1st Mrs C A Smith: HATCHWOODS SMOKESCREEN
2nd Mrs S J Inman: SOUTHPOINT FREE SPIRIT
3rd Mr RA & Mrs DS Giddings; GIDNOR RETURN RUN (30.09.05) Br Exh
            Gidnor Smart Design x Brickin Free To Run to Gidnor
            
 CLASS 19. BRACE (2 entries, both absent)
 
Best Black & Tan Dog:         Mr D Rusby: HARRY’S A HERO
Best Black & Tan Bitch:       Miss J Phillips: VICHEA PICK AND MIX

.

Show manager Andre Hess MRCVS
with his, and John Higgins' foundation bitch
Tomomayo Tiger Bright at Umbrage.
Andre and John arranged the exhibition of
photographs of the breed's influential dogs.

Jackie Phillips with BIS Vichea Pick and Mix  and judge  David Winsley

Open Bitch Winner Cracknor Cooking up a Storm with Elisabeth Matell and the judge

Dorothy thanks David Winsley for judging today

David Winsley with his winners

 
   

Cherry Howard

Contents

.

.

.

.