NTC Club Show Results 2018

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN

CHAMPIONSHIP SHOW

held on Saturday 29th September 2018

 

at Hood Park Leisure Centre, Leics LE65 1HU

 

Judge: Mr Frank Kane (Hirontower)

 

Best In Show & Bitch CC: Ch* Blakens Look No Further

Res BIS & Dog CC: Ch Watercroft Calling Time

Res Dog CC: Ch Marchdens Mark My Words

Res Bitch CC: Ch Marchdens Look To The Sky for Blakens

Best Puppy In Show: Watercroft Brown Sugar

Best Opp Sex Puppy In Show: Just The One at Blakens

Best Veteran In Show: Ch Valentines Cherry Crumble

Best B&T: Ch Marchdens Look To The Sky for Blakens

Best Novice In Show: Javidel Despicable May

 

Class 1 – Good Citizen Dog Scheme Dog (0 entries)

 

Class 2 – Veteran Dog (2 entries)

1st Mrs P Green: CH WHARFVALLEY DIAMOND STAR (09.08.09)

Br Exh Brickin Smart Outlook – Wharfvalley Rose Petal

2nd Mrs E D Darnell: JACQUIDON TOUGH AS A NUT (26.08.11)

Br Exh Ch Kinsridge Top Gun – Little Sniffer

 

Class 3 – Minor Puppy Dog (3 entries)

1st Mr M P Phillips: TELL A TALE TO JAEVA (26.01.18)

Br Mrs K Tate Nanstop Bvlgari (Imp Fin) – Jaeva Charming Tale

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT DUTY CALLS (06.02.18)

Br Exh Ch Watercroft Calling Time – Watercroft Pop Picker

3rd Miss D Jenkins: KINSRIDGE SMART MONEY (18.03.18)

Br Exh Kinsridge Cash Flow – Ch Kinsridge Tic Tac

 

Class 4 – Puppy Dog (4 entries)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT BROWN SUGAR (04.10.17) BPIS

Br Exh Marshmallow’s Schoko Drops – Watercroft Dream Topping

2nd Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE CRUMBLE TOPPING (02.12.17)

Br Exh Villassa Crumble’s Gold – Belleville Uh Oh

3rd Mrs M E Atkinson: MOORTOP MY MARK AGAIN (01.11.17)

Br Exh Charlie Blake at Moortop – Moortop Again No Choice

Res Mrs L & Mr M J Philip: NORDALSET FESTIVITIES (25.12.17)

Br Exh Krisma Dark N’Stormy – Nordalset Truly Madly

 

Class 5 – Junior Dog (6 entries)

1st Mrs A C Smith: JAVIDEL DESPICABLE MAY (18.07.17)

Br Exh Ch Watercroft Chilli Pepper – Ch Javidel Definitely Maybe

2nd Mrs J R Stevenson: BRICKIN JUST A PICKLE (15.05.17)

Br Exh Ch Brickin Pot Of Pickle – Brickin Simplicity

3rd Miss L Harpham & Mr P Hulance: DIGGERY GOLDEN RATIO (04.09.17)

Br Exh Ch Jaeva Made In Gold – Diggery What A Picture

Res Mrs N R Newton: STRATHINVER STAR OF FORTUNE (24.05.17)

Br Exh Watercroft Good Fortune – Strathinver Starlight

VHC Miss D Jenkins: KINSRIDGE STATUS QUO (28.07.17)

Br Exh Kinsridge Quo Vadis – Watercroft T’s Maid at Kinsridge

 

Class 6 – Yearling Dog (1 entry)

1st Mrs N R Newton: STRATHINVER REDGOLD (01.03.17)

Br Exh Ch Watercroft Chilli Pepper – Strathinver Rosegold

 

Class 7 – Special Beginner Dog (1 entry)

1st Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24.01.16)

Br W D Wilson & J Markham

Midwayview Fire King – Rufftytufty Rainbows End

 

Class 8 – Novice Dog (2 entries)

1st Mrs A C Smith: JAVIDEL DESPICABLE MAY Best Novice

2nd Mr D Walker: ROXYPARK SPRING TIME (15.04.17)

Br Mrs J W Parker Ch Kinsridge Cash Back – Roxypark Ruby Red

 

Class 9 – Undergraduate Dog (3 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE MAJOR KEY (23.10.17)

Br Exh Belleville Slip Stream – Belleville Keynote

2nd Mrs N Newton: STRATHINVER STAR OF FORTUNE

3rd Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY

 

Class 10 – Post Graduate Dog (4 entries, 1 absent)

1st Mrs S Walshe: BERITAS THE NAME’S BOND (06.09.16)

Br Exh Ch/Ir Ch Belleville Seduction – Monalou Bagel at Beritas

2nd Mrs N R Newton: STRATHINVER REDGOLD

3rd Miss J Lloyd: ORISON ICE TEE (14.12.16)

Br Exh Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (Imp USA) – Orison Calm Attitude

 

Class 11 – Limit Dog (4 entries, 1 absent)

1st Mrs M E Aktinson: CHARLIE BLAKE AT MOORTOP (17.03.15)

Br Mr P Blakey Blakens Sugar Candy Dips – Sheltrice Blakeys Molly

2nd Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE COPACABANA (12.07.16)

Br Exh Ch Blakens Payback – Umbrage The Gloriana

3rd Mrs H A L Montgomery: LEXINOR PLAY THE ACE (28.03.16)

Br Ms A P Brittain Ch Kinsridge Cash Back – Lexinor Diamond Ruff

 

Class 12 – Open Dog (6 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee: CH WATERCROFT CALLING TIME (22.01.17) RBIS, DCC

Br Exh Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Top Tipple

2nd Miss D L Horne: CH MARCHDENS MARK MY WORDS (14.09.15) RDCC

Br Exh Moortop Marks Delivery – Lady Miss Cheif

3rd Miss D Jenkins: KINSRIDGE WITTY BANTER (10.12.16)

Br Exh Kinsridge Quo Vadis – Ch Kinsridge Gung Ho

Res Mrs G Van-Stuivenberg: NL CRO CH JAEVA BIT O’BOVER (24.07.15)

Br M P Phillips Ch Jaeva Cufflink – Fontanesi Top Totty

VHC Miss K Hurrion & Mrs S Standen: VILLASSA JACK BE QUICK (25.08.16)

Br Miss K Hurrion Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (Imp USA)

Villassa Gold N’Delight

 

Class 13 – Good Citizen Dog Scheme Bitch (2 entries, 1 absent)

1st Miss F J Macartney: IVRIG FIRST BIT OF JOY (16.11.15)

Br Exh Ch Kinsridge Cash Back – Nordalset Little Bit Of Sun for Ivrig

 

Class 14 – Veteran Bitch (1 entry)

1st Miss K L Hurrion: CH VALENTINES CHERRY CRUMBLE (14.02.08) BVIS

Br Exh Ch Belleville Premonition – Tyark Treacle

 

Class 15 – Minor Puppy Bitch (7 entries, 3 absent)

1st Miss J T Phillips: JUST THE ONE AT BLAKENS (12.02.18) BOPIS

Br Mr J Harvey Charlie Blake at Moortop – Didjim Moorhen to Blakens

2nd Miss K L Hurrion: VILLASSA ALL ABOUT ME (15.01.18)

Br Exh Villassa Jack Be Quick – Villassa All By Design

3rd Mr M P Phillips: FAIRY TALE AT JAEVA (26.01.18)

Br Mrs K Tate Nanstop Bvlgari (Imp Fin) – Jaeva Charming Tale

Res Ms A P Brittain: KINSRIDGE PRETTY PENNY (07.03.18)

Br Miss D Jenkins Ch Kinsridge Cash Back – Kinsridge No’s The Score

 

Class 16 – Puppy Bitch (3 entries)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA ALL ABOUT ME

2nd Mrs J R Stevenson: BRICKIN DEVINE TILLY (09.11.17)

Br Exh Brickin Heart Throb – Brickin Play Away

3rd Miss F J Macartney: IVRIG DANCING IN THE SUN (10.11.17)

Br Exh Nordalset Made To Boogie – Nordalset Little Bit Of Sun for Ivrig

 

Class 17 – Junior Bitch (7 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE IN THE BLACK (07.09.17)

Br Exh Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess

2nd Miss L Harpham & Mr P Hulance: DIGGERY NETFLIX (04.09.17)

Br Exh Ch Jaeva Made In Gold – Diggery What A Picture

3rd Miss J T Phillips: BLAKENS PARTY PLANNER (10.07.17)

Br Exh Charlie Blake at Moortop – Moortop Pay’N Go

Res Miss D Jenkins: KINSRIDGE CHITCHAT (07.07.17)

Br Exh Ch Kinsridge Back Chat – Kinsridge Shabby Chic

VHC Mrs E D Darnell: JACQUIDON NIP AND TUCK (07.07.17)

Br Exh Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

 

Class 18 – Yearling Bitch (4 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT PINK FIZZ (28.01.17)

Br Exh Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Name Your Tipple

2nd Miss K L Hurrion: VILLASSA CHERRY STARS (01.06.17)

Br Exh Ch Strathinver Sea The Stars – Ch Villassa Cherry Ripple

3rd Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE BACK TO BLACK (07.09.17)

Br Exh Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess

 

Class 19 – Special Beginner Bitch (1 entry)

1st Miss F J Macartney: IVRIG DANCING IN THE SUN

 

Class 20 – Novice Bitch (1 entry)

1st Mrs E J Foubister: KINSRIDGE GUN CHASER (22.08.16)

Br Miss D E Jenkins Ch Kinsridge Top Gun – Kinsridge In The Black

 

Class 21 – Undergraduate Bitch (2 entries, 1 absent)

1st Miss K L Hurrion: VILLASSA CHERRY STARS

 

Class 22 – Post Graduate Bitch (8 entries, 3 absent)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: VILLASSA JELLIGELLO (24.03.17)

Br Miss K Hurrion Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

2nd Mrs E D Darnell: JACQUIDON RAGS TO RICHES (07.07.17)

Br Exh Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

3rd Mrs S Walshe: BERITAS BEDVILLED (06.09.16)

Br Exh Ch/Ir Ch Belleville Seduction – Monalou Bagel at Beritas

Res Mrs E J Foubister: KINSRIDGE GUN CHASER

VHC Miss F J Macartney: IVRIG FIRST BIT OF JOY

 

Class 23 – Limit Bitch (4 entries, 1 absent)

1st Miss J T Phillips: BLAKENS LOOK NO FURTHER (25.12.16) BIS & BCC

Br Exh Ch Blakens I Look To You – Ch Blakens Sugar Candy Kisses

2nd Miss D Jenkins: KINSRIDGE TIP THE WINK (16.05.17)

Br Exh Kinsridge Cash Flow – Ch Kinsridge Top Tip

3rd Mrs R Gee: WATERCROFT SUZIE’Q (21.05.16)

Br Exh Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Of The Pops

 

Class 24 – Open Bitch (5 entries, 1 absent)

1st Miss J T Phillips: CH MARCHDENS LOOK TO THE SKY FOR BLAKENS

(03.08.16) Br Miss D Horne Ch Blakens Pay Back – Pie In The Sky RBCC, BB&T

2nd Mrs R Gee: CH WATERCROFT GOLD DUST (04.02.17)

Br Exh Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Tia

3rd Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE OVATION (14.08.15)

Br Exh Allright Highland Moon – Belleville Constellation

Res Miss K L Hurrion: VILLASSA CHERRY TART (24.04.15)

Br Exh Brickin Countrywide – Ch Valentines Cherry Crumble

 

Class 25 – Progeny (0 entries)

 

 

Spring Show 2018 Results & Photos

(All photos except Junior Handling courtesy of Ruth Gee)

 

 

THE NORFOLK TERRIER CLUB OF GREAT BRITAIN
SPRING OPEN SHOW

held on Saturday 21st April 2018
at
Bugbrooke Sports & Community Hall, Northants NN7 3RW

 

Judge: MR JOHN GRIFFIN (Burlmere)

 

BEST IN SHOW & BEST DOG: CRO CH JAEVA BIT O’BOVER

RESERVE BEST DOG: WATERCROFT CALLING TIME

BEST BITCH & RES BIS: WATERCROFT GOLD DUST 

BEST VETERAN: CH VALENTINE CHERRY CRUMBLE

BEST PUPPY IN SHOW: BELLVILLE BACK TO BLACK

BEST OPPOSITE SEX PUPPY: BRICKIN JUST A PICKLE

 

BEST BLACK & TAN DOG: VILLASSA DONE DEAL

BEST BLACK & TAN BITCH: BELLVILLE BACK TO BLACK

 

CLASS 1 - MINOR PUPPY DOG (1 entry) 

1st Mrs J Howes: BELNELSTAR LIL ROMEO AT MELBECK (03.09.17)

Br Mr N R Rees; Kindledale Romeo – Whimble Eleanor

 

CLASS 2 – PUPPY DOG (1 entry) 

1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN JUST A PICKLE (15.05.17) Br Exh
Ch Brickin Pot Of Pickle – Brickin Simplicity

 

CLASS 3 – JUNIOR DOG (4 entries, 2 absent)

1st Miss J Lloyd: ORISON ICE TEE (14.12.16) Br Exh
Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (Imp USA) – Orison Calm Attitude

2nd Mr D Walker: ROXYPARK SPRING TIME (15.04.17) Br Mrs J W Parker
Ch Kinsridge Cash Back – Roxypark Ruby Red

 

CLASS 4 – YEARLING DOG (3 entries)

1st Mrs J R Stevenson: BRICKIN QUITE BY CHANCE (14.01.17) Br Exh
Watercroft Good Fortune at Brickin – Brickin Top Secret

2nd Mr A Hess & Mr J Higgins: UMBRAGE COPACABANA (12.07.16) Br Exhs
Ch Blakens Pay Back – Umbrage The Gloriana

3rd Mr D Walker: ROXYPARK SPRING TIME (15.04.17) Br Mrs J W Parker
Ch Kinsridge Cash Back – Roxypark Ruby Red

 

CLASS 5 – SPEICAL BEGINNERS DOG (4 entries)

1st Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24.01.16) 
Brs W D Wilson & J Markham Midwayview Fire King – Rufftytufty Rainbows End 

2nd Miss J Lloyd: ORISON ICE TEE (14.12.16) Br Exh
Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (Imp USA) – Orison Calm Attitude

3rd Mrs K Woolnough: NORTHWOOL RUSTY AT ROMANCE (16.12.15) 

Br Exh; Ch Jaeva Maid In Gold – Jaeva Fine Romance 

Res Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13) 
Br Mrs S J Tomsett;  Belleville Nothing Lost at Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

 

CLASS 6 – NOVICE DOG (1 entry)

1st Mr D Walker: HEDGEFIELD BRUCEY BABY (24.01.16) 
Brs W D Wilson & J Markham; Midwayview Fire King – Rufftytufty Rainbows End

 

CLASS 7 – UNDERGRADUATE DOG (2 entries)

1st Miss K Hurrion: VILLASSA JACK DANIELS (16.06.16) Br Exh

Am Ch Max-Well’s Union Jack at Villassa (Imp USA) – Villassa Top Totty

2nd Mrs K Woolnough: NORTHWOOL RUSTY AT ROMANCE (16.12.15) 

Br Exh; Ch Jaeva Maid In Gold – Jaeva Fine Romance

 

CLASS 8 – POST GRADUATE DOG (no entries)

 

CLASS 9 – LIMIT DOG (3 entries)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT CALLING TIME (22.01.17) Br Exh RBD
Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Top Tipple

2nd Mrs M E Atkinson: CHARLIE BLAKE AT MOORTOP (17.03.15) 
Br Mr P Blakey;  Blakens Sugar Candy Dips – Sheltrice Blakeys Molly

3rd Mr G & Mrs S Brown: DAJEAN DOTTY’S DIGGER (14.07.13) 
Br Mrs S J Tomsett;  Belleville Nothing Lost at Jumbana – Dajean Dotty Daydream

 

CLASS 10 – OPEN DOG (1 entry)

1st Mrs G Van-Stuivenberg: CRO CH JAEVA BIT O’BOVER (24.07.15) BD, BIS

Br Mr M Phillips; Ch Jaeva Cufflink – Fontanesi Top Totty

 

CLASS 11 – VETERAN DOG (2 entries, 1 absent)

1st Miss K Hurrion: VILLASSA DONE DEAL (01.01.11) Br Exh 
Ch Belleville Lord Angel – Villassa Top Totty

 

CLASS 12 – MINOR PUPPY BITCH (2 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE BACK TO BLACK (07.09.17) BP

Br Exh; Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT TREACLE PUDDING (04.10.17) Br Exh
Ch Marshmallow’s Schoko Drops – Watercroft Dream Topping

 

CLASS 13 – PUPPY BITCH (5 entries, 2 absent)

1st Mrs E D Darnell: JACQUIDON RAGS TO RICHES (07.07.17) Br Exh 
Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Next Sensation

2nd Miss J T Phillips: BLAKENS PARTY PLANNER (10.07.17) Br Exh
Charlie Blake at Moortop – Moortop Pay’N Go

3rd Miss K Hurrion: VILLASSA CHERRY STARS (01.06.17) Br Exh
Ch Strathinver Sea The Stars – Ch Villassa Cherry Ripple

 

CLASS 14 – JUNIOR BITCH (4 entries, 1 absent)

1st Mrs R Gee: WATERCROFT PINK FIZZ (28.01.17) Br Exh 
Ch Strathinver Sea The Stars – Watercroft Name Your Tipple

2nd Mrs C S Thompson-Morgan: VILLASSA JELLIGELLO (24.03.17)

Br Miss K Hurrion; Ch Belleville Angello – Villassa Ripple By Design

3rd Mrs E D Darnell: JACQUIDON NIP AND TUCK (07.07.17) Br Exh
Ch Kinsridge Cash Back – Jacquidon Cherry On Top

 

CLASS 15 – YEARLING BITCH (no entries)

 

CLASS 16 – SPECIAL BEGINNERS BITCH (1 entry)

1st Mr R & Mrs J Quinney: JAEVA LADY BE (26.11.16) Br Mr M P Phillips
Fontanesi Golden Chalice with Jaeva – Jaeva Pardon Me

 

CLASS 17 – NOVICE BITCH (1 entries, 1 absent)

 

CLASS 18 – UNDERGRADUATE BITCH (3 entries)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE IN THE BLACK (07.09.17)

Br Exh; Ch Belleville Seduction – Ch Allright Black Bess

2nd Mrs K Woolnough: NORTHWOOL ROMANCE TO LIBBY (16.12.15) Br Exh
Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance

3rd Mrs S Gardener: NORTHWOOL JENNI AND ROMANCE AT DANALAS (16.12.15) Br Exh Ch Jaeva Made In Gold – Jaeva Fine Romance

 

CLASS 19 – POST GRADUATE BITCH (4 entries, 3 absent)

1st Mr M P Phillips: JAEVA GOLDEN WONDER (25.07.16) Br Exh
Ch Fontanesi Golden Chalice with Jaeva – Jaeva Jump For Joy

 

CLASS 20 – LIMIT BITCH (4 entries)

1st Mrs R Gee: WATRCROFT GOLD DUST (04.02.17) Br Exh BB, RBIS
Ch Kinsridge Cash Back – Ch Watercroft Top Tia

2nd Mrs M E Atkinson: MOORTOP CLEAR CHOICE (20.06.15) Br Exh
Ch Blakens Pay Back – Moortop Again No Choice

3rd Mrs E D Darnell: JACQUIDON NO HESITATION (24.09.15) Br Exh
Ch Kinsridge Cash Back – Watercroft Cherry On Top

Res Mrs S Gardener: PERRISBLU LIBERTY AT DANALAS ShCM (15.05.13)

Br Mr P Davies; Villassa Morello – Jaeva Toffee Apple

 

CLASS 21 – OPEN BITCH (3 entries, 1 absent)

1st Mrs C S Thompson-Morgan: BELLEVILLE OVATION (14.08.15) RBB

Br Exh; Allright Highland Moon – Belleville Constellation

2nd Mrs R Gee: WATERCROFT TOP TOTTY (06.09.16) Br Exh 
Ch Kinsridge Cash Back –Watercroft Some Like It Hot

 

CLASS 22 – VETERAN BITCH (3 entries, 1 absent)

1st Miss K Hurrion: CH VALENTINES CHERRY CRUMBLE (14.02.08) BV

Br Exh; Ch Belleville Premonition – Tyark Treacle

2nd  Mr P J New: RAVEN BEAUTY (19.08.10) Br S Nevill-Giddon
Jaeva Gorden Bennet – Jaeva Bee Good

 

CLASS 23 – BRACE (2 entries, 1 absent)

1st Mrs C S Thompson-Morgan

 

* * * * * * * * * * *

JUNIOR HANDLING 

 

Class A: 6 – 11 YEARS (1 entry) 

1st MATILDA DINGLE – age 6

 

Class B: 12 – 16 YEARS (no entries)

 

* * * * * * * * * * *